52. Sayımız ÇIKTI

9 Temmuz 2017

EDİTÖRDEN…

Oruç tutmak,
esmaya tutunmaktır

Uzun ince bir yolculuktur oruç. Kalple yürümeyi öğrenmek demeye gelir. Sessiz bir niyetle var olma deneyimidir. İçimizin içinde bir yerde, inci gibi saklandıkça parlayan, görünmez oldukça değer kazanan bir sözleşme taşımaktır. Varlığının sadefinde taze inciler büyütmektir.

Kul Rabbiyle sözleşmesini yeniler oruçla. Herkesle sözleşmesini bozar. Alışkanlıklarının sıkı bağlarını çözer. Rabbiyle sırdaş kalır gün boyu. Sadece O’nun izniyle doymanın tadına varır. Perdesiz ve aracısız bir sofraya oturur her akşam.

Arzın çekim alanından alır insanı oruç. Rabbine tutulur insan orucu tuttukça. Rabbine tutunur, oruca tutundukça. Kalbini kalıbının önüne koyma dersi alır. Ruhunun gündemini gövdesinin kaygılarına tercih etmeye başlar. Dünyayı ahiretin tarlası olarak yaşar. Eşyayı esmanın aynası olarak görür.

Oruç, bu ince yürüyüşte, sessiz bir esma talimi barındırır. İnsana içinin sayfalarını açar. Kalbinin kitabını okutur. Çaresizliğini öğrendikçe, sebeplerin sözde etkisi sıfırlandıkça, görünür imkânlar tükendikçe, insan, kendisine odaklanan esma tecellisini daha derince ve daha inceden deneyimler.

Esma yolculuğumuzun 52. durağında esma yoldaşlarını selamlıyorum.

Selam ve dualarımla…

Senai Demirci / Genel Yayın Yönetmeni

 

İşte bu sayının kapağı

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir