50. Sayımız ÇIKTI

9 Temmuz 2017

EDİTÖRDEN…

Gözlerin, açık adresidir
O’nun görmesinin*

Fotoğraf çekmeyi sevdiğimi, ömrümün geç döneminde fark ettim. Objektifin gerisinden bakınca, sarı karenin içine alınacak şeylerin seçimi çok heyecan vericidir. Fotoğrafın ustaları, buna ‘kadraj’ diyorlar. Dört köşeli alanın içine, neyi, nasıl aldığınız görme farkındalığınızı ele veriyor. Işık ve gölgenin ince dengesini ayarlamak ise ayrı bir sanat. Işığın yönü, net ve flu alanların belirlenmesi, çok ince bir işçilik. Fotoğrafa bakan kişi, olağandışı bir güzellik fark eder ama bunun arkasında fotoğraf makinesinin objektifinin arkasından bakan usta gözü vardır. Usta’nın ilk bakışı belirler sonraki bakışları.

Yeryüzü galerisinde ve gökyüzü tablosunda gördüğümüz, duyduğumuz, dokunduğumuz, nefeslendiğimiz, tattığımız her şey ince bir ‘kadraj’ seçiminin sonucudur. Bizi de, bizim gördüklerimizi de görür Allah. Basîr’dir Allah ki, bizi bu kadraja aziz bir seyirci olarak dâhil eder. ‘Gören’, ‘görmemiz gerektiğini Gören’, ‘bizi görünme ve görmeye değer Gören’, ‘görmeye değer şeyleri bizden önce Gören’ Allah, derin bir görme görevine çağırır bizi.

Bu sayıda, Gören’in verdiği görme görevinin hakkını vermek adına mütevazı bir adım attık. Bu vesileyle, dergimizin de 50. sayısına ulaştık. Okuyarak ve yazarak katkıda bulunan tüm dostlara, Allah’ın gördüğünü görerek yaşama bilinci kazanmamız için dua eder, dua beklerim.

Senai DEMİRCİ / Genel Yayın Yönetmeni

 

İşte bu sayının kapağı

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir